RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Dum Noi 19, 2017 8:58 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 33 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Montura pentru scobar
MesajScris: Dum Ian 08, 2012 3:25 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Ma adresez doritorilor de discutii cu un subiect pur tehnic:
As vrea sa discutam aici in detaliu (cu cei care stiu si mai ales au folosit l-) ) cum considera ca trebuie facuta o montura pentru scobar la viermusi cu bolo pe raurile din zona: Siret, Suceava, Moldova,Prut.
Adica:
-diametrul firului de coloana
-forma si greutatea plutei
-greutatea si forma plumbului culisant (daca folosesc, sau alt montaj :-? )
-numarul , marimea si dispunerea plumbilor ficsi
-marimea si forma vartejului dinaintea forfacului
-diametrul si lungime forfacului
-pozitia plumbului de contact si marimea acestuia
-marimea si forma carligului
-numarul si modul de prindere a viermilor pe carlig
Aceasta de mai jos e montura pe care o folosesc eu si nu sunt absolut convins ca e cea mai buna, motiv pentru care am deschis discutia. :-/
Fişiere ataşate:
montura scobar.jpg
montura scobar.jpg [ 22.73 KiB | Vizualizat de 1738 ori ]

A= distanta intre pluta si plumbajul principal o reglez in functie de adancimea H a apei pe care o masor cu sonda
B= distanta pana la plumbul de contact
C= distanta intre plumbul de contact si carlig
Coloana 0,18-0.16
Pluta 2-2,5g format alungit cu partea groasa sus (ceva de genul)
Fişiere ataşate:
pluta.png
pluta.png [ 7.95 KiB | Vizualizat de 1716 ori ]

Plumb culisant picatura 1,5g
Plumbi ficsi pana la echilibrarea plutei in asa fel incat sa se scufunde la cea mai mica atingere
Vartej minuscul :oops: 20-22 :-??
Plumb contact 0.20 sau 0.40g
Carlig nr 12 subtire cu tija lunga rond (de obicei Gamakatsu)
1 vierme pe tija si 1-2 pe varf
forfac 0.08-0.10
De obicei folosesc B=25cm C= 20cm dat in iarna asta am mers si cu C=30cm. Intotdeauna fac montura in asa fel incat C< B ca sa nu se incurce la aruncare in plumbii ficsi. (dar mai ales cand intorc din zbor montura aruncata gresit sau intep de sare pluta din apa :d )

Va rog foarte frumos si respectuos daca nu aveti postari la subiect sa le faceti in alta parte. :-$

Sus

Subiectul mesajului: Re: Montura pentru scobar
MesajScris: Dum Ian 08, 2012 5:43 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Eu folosesc o montura pe care am invatat-o in Banat, la pescarii de scobar de pe aici, adica fir principal de 0,14-0,16, struna de 0,12, carlig nr. 14, pluta de 2-2,5 gr., doi plumbi ficsi de 0,5 gr., dispusi astfel: primul la o distanta de 30 cm. de plumbul culisant de 1-1,5 gr. iar al doilea la o distanta de 20 cm de primul. Plumbul culisant, care este si plumb de contact, se afla langa nodul de atasare a strunei, protejat de un opritor mic de silicon. Nu folosesc vartej, chiar daca mi se rasuceste des struna si trebuie sa o schimb, nu ma deranjeaza, am mereu multe carlige legate la mine, schimbarea strunei fiind usoara prin sistemul bucla-n bucla. Carlige folosesc de la Owner si Kamasan, cat mai subtiri cu putinta.
Nu stiu sa atasez desen, ptr. o exemplificare mai buna. :">

Sus

MesajScris: Mar Ian 10, 2012 8:39 am 
Neconectat
veteran
veteran

Am sa fac eu desenul dar zi-mi, te rog, ce tip de pluta folosesti. Cat despre vartej eu tot bucla in ...veriga il atasez.

Sus

MesajScris: Mar Ian 10, 2012 9:01 am 
Neconectat
pana
pana

în principiu montura prezentată ar trebui să funcţioneze. eu folosesc următorul montaj de sus în jos: culisor, opritor, alică, vârtej, cârlig. deci pe montură am o singură alică, cea de contact. în ulimul timp am folosit culisori pentru plute craluso.

Sus

MesajScris: Mar Ian 10, 2012 6:36 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Plute folosesc de la Trabucco, nu gasesc pe la magazinele online o poza, ceva de genul asta http://www.fisherking.ro/plute-fixe/plu ... -gram.html , dar mai scurta putin si un pic mai bombata, fara chila cam de 7-8 cm.

Sus

MesajScris: Mar Ian 10, 2012 6:46 pm 
Neconectat
somotei
somotei

felicitari ptr subiect >:d<
Scobarul e unul din pestii cei mai suspiciosi si totodata greu de prins (exceptie la fedeer unde se mai agata si singur in carlig.
la mine montura e in felul urmator :(de obicei daca ai sa te uiti la pescarii de pe raul Suceava mai toti folosesc genul asta de montura)
linie de 0,16 pluta 2 gr. plumb culisant, stoper cauciuc alica de contact ,vartej mic , forfac de 0,10 si carlig 12 sau 14 in functie de cum il simt de mofturos.( c am 30 cm de obicei.)
acuma dispunerea plumbajului e urmatoarea :dupa vartej imediat e alica de contact ( mai mica mai mare in functie de trasaturi) stopeerul cu plumbul culisant il ridic c am la 50 cm de alica de contact.
Pe Prut am ridicat plumbul si la 1 m de la alica .
ptr forfac folosesc fir T Force XPS de la Trabucco sau CeneX de la Browning.
ptr ace Katana 1091 de la Maver sau AKura de la Trabucco
plute gen morcov (ca cele din desenul tau ) daca bate vantul schimb cu una asemanatoare da cu tija , asta ptr vizibilitate.

Sus

MesajScris: Mar Ian 10, 2012 9:05 pm 
Neconectat
pana
pana

ca de obicei domnu' Sollo mai explica, mai da din casa. problema in general este locul unde pescuiesti si cum reusesti sa te adaptezi la curent si adancime astfel incat sa ai o prezentare a monturii exact ca in poza. adica sa nu faci peruci, carligul sa nu fluture aiurea, etc.

Sus

MesajScris: Mie Ian 11, 2012 8:22 am 
Neconectat
veteran
veteran

Lucian SV scrie:
ca de obicei domnu' Sollo mai explica, mai da din casa. problema in general este locul unde pescuiesti si cum reusesti sa te adaptezi la curent si adancime astfel incat sa ai o prezentare a monturii exact ca in poza. adica sa nu faci peruci, carligul sa nu fluture aiurea, etc.

Aici apare o discutie tare interesanta despre cum se adapteaza montura la diverse conditii de curent.
Daca sa zicem ca ne mutam in alt loc cu curentul mai puternic/slab cum procedati cu montura pe care o foloseati pana atunci? Lungiti sau scurtati forfacul? Modificati pozitia sau greutatea plumbilor?

Sus

MesajScris: Mie Ian 11, 2012 1:24 pm 
Neconectat
pana
pana

andronic cristian scrie:
Aici apare o discutie tare interesanta despre cum se adapteaza montura la diverse conditii de curent.
Daca sa zicem ca ne mutam in alt loc cu curentul mai puternic/slab cum procedati cu montura pe care o foloseati pana atunci? Lungiti sau scurtati forfacul? Modificati pozitia sau greutatea plumbilor?

stai să vezi păreri şi în funcţie de momeală! una e la viermi şi alta la mămăligă!

Sus

MesajScris: Mie Ian 11, 2012 5:56 pm 
Neconectat
somotei
somotei

vb lui Lucian......... ai de vorbit despre scobar la greu.
si cum scobar este ... mai dam si din casa cate ceva :-??

cum se adapteaza montura la diverse conditii de curent.

trebuie sa te adaptezi in functie de locul in care pescuiesti , sa afli cum e substratul... cu pietris cu bolovani sau malos .
de obicei daca apa are viteza mare las culisorul sa se taraie pe fundul apei ( aici ai nevoie de o pluta mai grea spre 3 gr altfel plumbajul trage pluta ,,la fund,,. :lol:

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 33 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2