RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Joi Sep 21, 2017 9:39 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 33 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Montura pentru scobar
MesajScris: Mie Ian 11, 2012 10:49 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Dece nu folositi plute Cralusso Surf ?
http://www.cralusso.hu/angol/szorf.php
http://www.youtube.com/watch?v=Hy-2AosT9rg

Sus

MesajScris: Mie Ian 11, 2012 11:40 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Daca am inteles bine montura descrisa de Nelutu ar arata asa:
Fişiere ataşate:
montura nelutu.jpg
montura nelutu.jpg [ 25.35 KiB | Vizualizat de 1103 ori ]

In timp ce o desenam am constatat ca ideal ar fi ca primul sa ajunga la peste carligul motiv pentru care montura trebuie "franata" in curent. Cum faceti lucrul acesta fara sa aduceti pluta spre mal?

Sus

MesajScris: Joi Ian 12, 2012 12:31 am 
Neconectat
somotei
somotei

mircea13 scrie:
:lol:

Mircea plutele Cralusso nu pot fi folosite pe orice apa curgatoare
daca curentul e prea puternic :-h ..nu lucreaza cum trebuie
daca apa e mai linistita ..nu lucreaza deloc.
si apoi de ce sa ti complici singur viata cand plutele obisnuite i si fac foarte bine treaba .

Cristi cand ai pofta de o scobareala da mi un tel si ti arat cum franez pluta fara sa o aduc la mal. :d

Sus

MesajScris: Joi Ian 12, 2012 6:00 am 
Neconectat
veteran
veteran

In timp ce o desenam am constatat ca ideal ar fi ca primul sa ajunga la peste carligul motiv pentru care montura trebuie "franata" in curent. Cum faceti lucrul acesta fara sa aduceti pluta spre mal?
Stopezi firul pe tamburul mulinetei cu degetul . Ridici degetul de pe tambur si pluta pleaca mai la vale . Repeti aceste 2 miscari atata timp cat poti vedea pluta si sa sesizezi cea mai mica miscare semn ca ai peste la carlig.si sa intepi la timp nu in contra timp.ca sa dai rateu.Un tip de montura care o folosesc eu. Carlig ,struma 30-40cm vartej,o alica si mai sus pe fir un stoper care opreste plumbul culisant.In functie de adancimea apei stoperul poti sa il muti mai sus sau mai jos. Daca apa are 2m plumbul culisant trebuie pus la 1m de la vartej.Plumbul culisant este ca limba unui clopot care oscileaza si plimba carligul pe fundul apei,Carligul,vartejul si alica fiind mai usoare se agata mai putin de obstacolele intalnite in apa.Plumbul culisant este in functie de gramajul plutei care o folosesti.dar si de puterea bolognezei ca daca o incarci prea tare se rupe varful lansetei

Sus

MesajScris: Joi Ian 12, 2012 9:46 am 
Neconectat
pana
pana

andronic cristian scrie:

vezi pt. treaba asta am un braţ de "poloneze". controlul asupra plutei trebuie să fie exact pe linia de nadă, iar dacă, canalul ales e la distanţă te bagi cu un băţ mai lung. am tot felul de clienţi băştinaşi pe prut care mă mai călăresc şi vâjâie de mama focului pe lângă mine, însă radamentul lor cu firul pe apă (burţi) e de toată jena. după vreo două ore se lasă păgubaşi, însă e bine că i-am învăţat să vină cu nadă (mămăligă) la prut.

Sus

MesajScris: Joi Ian 12, 2012 8:05 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Lucian a punctat bine, este un pescuit pe care-l faci fix pe patul de nada, pe o distanta de 2-4 m, din aceasta cauza nada pe care o dau o fac cu pamant "de huma", adica f. cleios, bulgarii inca mai sant in zona si dupa 3-4 ore de pescuit,ii "simti" cand treci cu montura peste ei. ;) Eu nu pescuiesc cu pickup-ul ridicat la mulineta, sa stopez firul cu degetul si sa las sa se plimbe mult pluta in aval, pescuitul se face strict pe patul de nada, care este drept in fata locului in care stau, cateodata, in functie de curentul apei si de bataia vantului, putin oblic in aval. Lansarea este in amonte de patul de nada, recuperez sa intind firul si sa aduc montura pe linia de nada, las sa curga montura la vale tinand firul intins pana la pluta, iar cand ajunge in dreptul meu, adica pe patul de nada, fac mici stopuri ale plutei, ca un mic pompaj, cu batul intins oblic in amonte. Muscatura se vede imediat, ori se scufunda de tot pluta ori ramane putin ridicata si tresalta pe valuri. :d

Sus

MesajScris: Joi Ian 12, 2012 9:52 pm 
Neconectat
somotei
somotei

in sezonul rece , dec ,ian , feb, cum naditi locul de pescuit si cu ce ?
sau e mai bine fara nada ? :?:

Sus

MesajScris: Vin Ian 13, 2012 10:51 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Ice mix de la Benzar facut bulgari cat nuca si viermusi cu prastia. Pe carlig viermusi albi,rosii chironomida si rame subtiri rosii.Nada putina ca nu mananca mult si se satura apoi pleaca de pe vad.

Sus

MesajScris: Dum Feb 12, 2012 1:53 pm 
Neconectat
veteran
veteran

Am facut un desen in care se pot vedea cele trei monturi despre care s-a discutat. Care credeti ca va prinde mai multi scobari? 8->
Fişiere ataşate:
monturi scobar.jpg
monturi scobar.jpg [ 92.22 KiB | Vizualizat de 928 ori ]

Sus

MesajScris: Lun Feb 13, 2012 9:25 am 
Neconectat
pana
pana

prima mi se pare ciudată rău, iar cu 2 şi 3 sigur prinzi peşte la vale de Lisaura pe Suceava.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 33 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2