RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Mar Sep 26, 2017 5:46 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Sâm Mar 03, 2012 10:01 pm 
Neconectat
pana
pana

Galusca Adrian scrie:
indiferent de montura folosita, nu folosesc niciodata antitangle, sint de proasta calitate am invatat sa ma descurc fara ele

Mai exact? Te incurca, sau te referi strict calitativ?

Sus

MesajScris: Sâm Mar 03, 2012 11:17 pm 
Neconectat
somn
somn

strict calitativ, margica cu agrafa de pe curbura se dezlipeste, aluneca spre capatul tubului. daca se intimpla la o aruncare mai puternica, se rupe firul si pierzi toata montura. am incercat chiar sa le lipesc cu super-glue, tin o perioada mai lunga. prefer sa chimb ff des montura daca este cu cosuletul culisabil. mentionez ca pe tambur folosesc fir de 0,16 - 0,18 - 0,20 infunctie de balta si pesti

Sus

MesajScris: Dum Mar 04, 2012 10:56 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

din cumulul de ,, probleme ,, creeate de pescuitul la feeder , cosuletul rezolva doar 15-20 % , dupa parerea mea . ma refer la pescuitul pe lac .
eu pescuiesc de la inceput pana la sfarsit cu forme cilindrice fara capac iar greutatea sa fie tangenta. am grija pentru inceput sa pun cosulete cu ochiuri mari apoi in functie de apetitul pestilor pot sa pun cosulet cu ochiuri mai mici a. i. nada sa se elibereze mai greu. dimensiunile si lestul raman neschimbate. si celelalte forme sunt bune pe lac dar cilindrul incarca nada mai multa decat paralelipipedul. in general celelalte forme , cu muchii , sunt pt pragurile din apele curgatoare cea mai eficienta fiind sectiunea triunghi.
cred ca mult mai importante sunt mecanica nadei , compozitia d.p.v.d al granulatiei , culoarea , lungimea forfacului , etc etc , inclusiv obisnuinta diverselor specii care la un moment incep sa se hraneasca intre ape si se ridica dupa dara de nada.

Sus

MesajScris: Dum Mar 04, 2012 11:20 am 
Neconectat
somn
somn

@Nitu V ai foarte multa dreptate, cu mecanica nadei si lungimea forfacului, ca sa nu mai spun ca o MARE problema o reprezinta pt unii lansarile in aceelasi punct, deci si naditul. eu i-am raspuns la ce a imtrebat.

Sus

MesajScris: Dum Mar 04, 2012 10:31 pm 
Neconectat
pana
pana

Cosuletele cu forma de arc de cerc (pe diferite site-uri sunt prezentate ca fiind cosulete pt pescuit pe rau) sau cele cu multe muchii mi s-au parut cele mai paguboase in pescuitul pe rau. Am constatat ca aceste forme se agata in praguri si intre pietre mai ceva decat carligele.

Personal, sunt fan al cosuletelor cilindrice.

Sus

MesajScris: Lun Mar 05, 2012 10:55 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

cred ca toate sa agata la fel in praguri sau pietre datorita in mare parte sistemului de prindere. cele cu muchii sunt mai greu de rostogolit in curent . poate nu ma pricep dar cu cele cilindrice nu am reusit niciodata o nadire precisa.
colegul vorbea de lac . daca nu tine neaparat la performante trebuie sa tina cont de cateva lucruri ...
- grosimea firului
-granulatia nadei
-timpul de desfacere
pentru un pescuit cu familia este deajuns sa tii cont de astea si alegi singur cosuletul.

Sus

MesajScris: Lun Mar 05, 2012 1:22 pm 
Neconectat
pana
pana

cosuletul paralelipipedic prezentat de adi galusca e perfect pentru lac: compact, se lanseaza bine, se aseaza bine pe fund si duce o cantitate buna de nada pe vad la o lansare. In rest, poti sa folosesti si naditoarele cilindrice, le fel sunt compacte si duc nada destula la o lansare. Pe lac nu folosesc antitangle la feeder, la fel, nici leadcore, mi se pare inutil pentru pescuitul la feeder la caras sau ciortan.
Cel mai adesea pe lac la caras si mai ales ciortan am folosit arcusorul lestat, cu tub antitangle de vreo 20 cm, pus in linie, cu forfac scurt. Ieftin, duce o cantitate bunisoara de nada la lansare, se lanseaza bine, forfacul nu se incurca. Capetele tubului de plastic le rotunjesc topindu-le usor cu bricheta.
Asa ceva :
http://www.fisela.ro/produse/136/10378/ ... c-30g.html

Naditoarele cu o latura plata lestata, de tipul
http://www.fisela.ro/produse/241/9308/C ... c-30g.html
sunt utile daca vrei sa prezinti momeala direct pe nada sau urmaresti o nadire foarte concentrata intr-un anumit loc. Se lanseaza bine, tin nada bine si o elibereaza greu pe substrat. Foarte bune in pescuitul ciortanului.
Apropo de antitangle si problema cu deplasarea bilei de pe curbura, am rezolvat asta prin aplatizarea usoara a tubului de plastic de o parte si de alta a bilei, cu un patent mai fin sau o pensa, si nu am avut probleme. Pe rau folosesc antitangle, ofera o protectie firului in zona de contact cu fundul apei, mai ales unde pe fund este pietris.
Cum spunea insa si Vasile N., cosuletul naditor e doar o parte din ecuatia pescuitului de genul acesta pe lac. Raman importante localizarea, nada folosita, ritmul si precizia nadirii, forfacul. Pentru un pescuit pe lac la caras si ciortan un 0.16 mm bun la forfac e de regula suficient.

Sus

MesajScris: Lun Mar 05, 2012 5:22 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Pt Crap - monturi aruncate la distanta(50m-100m) cu nada granulatie mai mare:
- am deja monturi cu momitor plat de 50g fara nada + leadcore, montura pe care o folosesc cu succes pe lansetele de Crap (Okuma PL860 + ET boilie DX-Kevalar 3lb 3.9m),

Pt Caras (eventual ce intra...) - aruncate pana in 50m cu nada granulatie mai mica:
- pt batul ET Extreme Match-Feeder vreau sa folosesc Method feedere (vreu sa cumpar setul de 3 de la Expert Carp) si cosuletele patrate cu capac detasabile(20g-30g-40g)
Voi lua cele patrate in eventualitatea folosirii lor si pe rauri. In legatura cu antitangle-ul, nu il voi folosi pt cosulete, sa evit problemele enuntate mai sus. Pt cosulete voi folosi montura semifixa pt efectul de autointepare.

Multumesc inca odata pt sfaturi!

Sus

MesajScris: Lun Mar 05, 2012 7:17 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Pt cei care folosesc method feedere(de tipul acestea): folositi leadcore in montura sau nu? Pe youtube am vazut in filmulete ca respectivii nu folosesc.

Sus

MesajScris: Lun Mar 05, 2012 7:42 pm 
Neconectat
somn
somn

eu NU. daca pestele tinta este crapul folosesc inaintas textil de 0.10 - 0.12

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2