RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Lun Sep 25, 2017 4:29 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Lun Mar 05, 2012 8:01 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Forfac-ul pt method feeder il faci din mono sau textil? Are importanta?

Sus

MesajScris: Lun Mar 05, 2012 8:06 pm 
Neconectat
somn
somn

mono , imi plac enorm drillurile la feeder, iar cind dai afara un crap de 10 cu but de 0.14 te simti deosebit

Sus

MesajScris: Lun Mar 05, 2012 11:02 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Mulineta pe care o voi folosi pt Match/Feeder este echipata cu: un tambur cu fir mono scufundator de 0.20 si un tambur cu fir de 0.18.
Recomandati-mi va rog si niste strune, fire mono pt forfac. Marca si producator daca se poate, grosime fir, eventual scufundator sau nu.
Ar trebui sa difere firul forfacului de Match de firul forfacului de Feeder? Ma refer la grosime, textura, daca din aceeasi rola pot face forface pt amandoua stiluri de pescuit.
Stiu ca lungimea forfacului se alege in functie de situatie/match/feeder.
Multumesc!

Sus

MesajScris: Mar Mar 06, 2012 3:19 am 
Neconectat
veteran
veteran

eu am folosit un fir textil pentru montura(la method feeder) si cam este de 12-15 centimetri.multi or sa zica ca e prea lunga insa eu ingrop montura in bulgarele de mix.daca folosesti un altfel de feeder atunci poti face o montura mai scurta.poti folosi si un mono obisnuit dar eu as opta pentru un fir mai gros(0.35)dar e mai bine un fir texlil gen kriston,korda,sufix dar mai sunt multe altele.daca nu-ti place sa ingropi montura in mix si nu preferi textilul poti pune un fluorocarbon(soft) care e aproape invizibil in apa.

Sus

MesajScris: Mar Mar 06, 2012 8:17 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

mai...scufundatorul se foloseste numai la match ca principal . in rest nu se justifica . nu este nici rau dar stiu ca scufundatoarele sunt in general mai slabe decat suratele de acelasi fel. lungimea forfacului nu seamana intotdeauna . la feeder poti ajunge si la 1,5 m pe cand la match nu am vazut mai mari de 35 . in rest firul sa fie moale , matasos pt ca nu se urmareste efectul obtinut de un forfac rigid pe care-l folosesc uneori crapistii.

Sus

MesajScris: Mar Mar 06, 2012 9:11 am 
Neconectat
pana
pana

Galusca Adrian scrie:
mono , imi plac enorm drillurile la feeder, iar cind dai afara un crap de 10 cu but de 0.14 te simti deosebit

Mono il folosesti si pentru monturi gen "fir de par"?

Sus

MesajScris: Mar Mar 06, 2012 10:42 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

@kitz - forfac cu fir mono de 0.35!? Asa gros? Din ce am citit/vazut ca firul mono pt forfac este mai subtire decat firul principal. Daca firul principal era de 0.2 forfacul il faceau de 0.14, maxim 0.16. Asta atat la Feeder cat si la Match.

@Nitu - la Match voi folosi firul scufundator de 0.20, montura pt Match e si ea facuta cu fir scufundator. Pt forfac astept inca sugestii: mono sau textil, grosime. La Feeder cred ca voi folosi tamburul cu 0.18 fir mono normal. Lungimea forfacului de 1,5m pt forfac feeder mi se pare enorma. Stiu ca se foloseste mai lung pe rauri, dar asa de lung... Poate doar intr-un curent foarte puternic. La method feeder forfacul trebuie sa fie scurt(10cm). Pt cosulete pe lac cam dublu/triplu.

@Calin - cu mono cred ca agata direct nada in carlig, fara fir de par, si carligul ingropat in method feeder. Eu nu am vazut forfac din momo cu fir de par tot mono.Poate doar D-Rig. Sunt incepator oricum...

Este corect?
1) la Match fara fir de par(momeala fiind de obicei rame, larve). Monofilament de 25 cm de 0.14.
2) pt lac, la Feeder cu cosulet, forfac fara fir de par in cazul momelilor vii si cu fir de par in restul cazurilor. Mono de 25 cm de 0.14 pt momelile vii(acelasi ca la Match) si textil cat mai subtire pt monturile cu fir de par.
3) la Method Feeder fara fir de par (carligul ingropat in momitor, momeala in carlig). Momo de 0.14 sau textil de 10cm maxim.

Va rog sa imi precizati in raspunsurile voastre daca/ce grasesc in cele 3 afirmatii.

Sus

MesajScris: Mar Mar 06, 2012 11:32 am 
Neconectat
veteran
veteran

eu dau la ciortan...

Sus

MesajScris: Mar Mar 06, 2012 5:30 pm 
Neconectat
somn
somn

Calin scrie:
Galusca Adrian scrie:

Mono il folosesti si pentru monturi gen "fir de par"?

binenteles

Sus

MesajScris: Mar Mar 06, 2012 5:34 pm 
Neconectat
somn
somn

Nitu V scrie:
mai...scufundatorul se foloseste numai la match ca principal . in rest nu se justifica . nu este nici rau dar stiu ca scufundatoarele sunt in general mai slabe decat suratele de acelasi fel. lungimea forfacului nu seamana intotdeauna . la feeder poti ajunge si la 1,5 m pe cand la match nu am vazut mai mari de 35 . in rest firul sa fie moale , matasos pt ca nu se urmareste efectul obtinut de un forfac rigid pe care-l folosesc uneori crapistii.

nu mai an nimic de adaugat

arsenedaniel scrie:
@Calin - cu mono cred ca agata direct nada in carlig, fara fir de par, si carligul ingropat in method feeder. Eu nu am vazut forfac din momo cu fir de par tot mono.Poate doar D-Rig. Sunt incepator oricum...

nu fii atit de sigur :!: :!: :!: pun pariu ca nici cu mamaliga pe fir de par nu ai pescuit :!: :!: :!: :!: :!: eu am si martori ca se poate :P

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2