RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Mie Noi 22, 2017 4:54 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 237 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 24  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: jijioara movileni 2010
MesajScris: Joi Mar 25, 2010 1:49 pm 
Neconectat
veteran
veteran

balta este deschisa. taxa este deocamdata cea de anul trecut, 50 lei, dar va fi schimbata (la fel ca si regulamentul)

Sus

Subiectul mesajului: Re: jijioara movileni 2010
MesajScris: Joi Mar 25, 2010 11:32 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Asta inseamna ca sa populat ? ...si anul trecut era taxa 35 lei pe final !

Sus

MesajScris: Vin Apr 02, 2010 10:38 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Ca de obicei pentru aceasta balta, crapul a inceput sa manince lacom mai devreme decit in alte locatii. In calitate de administrator al acumularii "jijioara Movileni" pun si eu o intrebare: cum pot fi numiti pescarii care stiind regulamentul baltii lasa in juvelnic limita de 5kg iar restul de 1 sac de crap il ascund in masina, au fost vazuti si fac un scandal rar intilnit la solicitarea unui control???? Mai trist e ca in acel sac au fost culesi crapi mai mici de 300g. Altii care au venit pt. jumatate de zi, dupa ora 13, seara aveau in juvelnic mai mult de 30kg de crap si nu li se parea normal sa-l elibereze, mai ales ca avea si sub limita de greutate. E adevarat, balta a fost suprapopulata anul asta si cu crapi mai mic de 500g dar sint destui de 700g - 1,5kg, 3kg si chiar mai mari, mai ales cten.

Sus

MesajScris: Vin Apr 02, 2010 10:55 pm 
Neconectat
somn
somn

mentuc scrie:
..........................cum pot fi numiti pescarii care stiind regulamentul baltii lasa in juvelnic limita de 5kg iar restul de 1 sac de crap il ascund in masina, au fost vazuti si fac un scandal rar intilnit la solicitarea unui control???? Mai trist e ca in acel sac au fost culesi crapi mai mici de 300g. Altii care au venit pt. jumatate de zi, dupa ora 13, seara aveau in juvelnic mai mult de 30kg de crap si nu li se parea normal sa-l elibereze, mai ales ca avea si sub limita de greutate. .......................
nu sint altceva decit niste DISPERATI :x , FOMISTI :x SARANTOCI :x etc. din punctul meu de vedere, pe linga MIRLANIA lor, principalul vinovat sinte-ti dnv :!: controalele dese si excludeea de pe balta imediat, cu interzicerea de a mai reveni, cred ca ar da rezultate :!: :x :!: :x :!: :x :!: :x

Sus

MesajScris: Sâm Apr 03, 2010 6:24 am 
Neconectat
pana
pana

Cum sau necum pot fi numiti pescarii din descriere nu mai conteaza.

Trebuie de evitat sa se mai intample asa ceva. Pescarii trebuie paziti cu strasnicie pe timpul cat isi desfasoara activitatea pe balta. Nu trebuie lasati sa adune sacul de peste ci contracarati la primul peste neregulamentar pe care incearca sa-l retina.
Regulamentul trebuie sa fie scris complet, pus la loc vizibil, pescarul sa semneze pe bon ca a luat la cunostinta de continutul regulamentului, bonul, odata semnat de pescar sa aiba valoare de contract, iar cel care incalca contractul sa fie dat imediat afara, fara drept de contestatie.

Nu inteleg ce cautau seara pe balta cei care au platit jumatate de zi. De ce nu i-a dat nimeni afara ?
Nu inteleg cum au reusit sa bage in sac mai multi pesti de 500g. Nu i-a vazut nimeni ce prind ? Nu i-a controlat nimeni ce au in juvelnice ( nu la sfarsitul partidei ci asa, inopinat, intr-o vizita de verificare periodica ) ?
Paznicii aia n-au si ei un binoclu bun cu care sa se uite la ce prind pescarii si baga in juvelnice ?

Daca vine lupu' la stana si fura o oaie ce fac ? Reclamatie lupului ? Poate mai bine verific daca cainii mei isi fac treaba si mai schimb cate ceva...

De ce nu le ceri dumneata la pescari vreo 200-300 de lei drept garantie respectare a regulamentului pe care sa si-i ia inapoi, la sfarsitul partidei, daca au fost corecti ? Va este frica ca nu au bani ? Adica daca vin la pescuit toti banii lor sunt acei 50 lei de taxa ? Nu vor mai veni pescari ? Ba din contra eu cred ca se vor tria. Poate ca vor veni mai putini, dar cu siguranta se vor alege cei de buna credinta, iar cei care pagubesc balta se vor rari. In definitiv dumneata, ca proprietar privat, ai dreptul sa-ti alegi clientii dupa propriul plac.

Pe de alta parte este "lege" ca daca vreau sa fac afaceri cu smecherii atunci trebuie sa fiu cel mai smecher dintre toti ca sa ies in castig caci altfel... jale !

Oricum stapanul baltii dumneata esti si va trebui sa faci in asa fel incat toata lumea sa joace dupa cum canti dumneata la tine pe balta ! Cui nu-i place cantecul matale... drum bun si cale batuta !

S-auzim numai de bine si sarbatori fericite !

Sus

MesajScris: Sâm Apr 03, 2010 6:52 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

Domnule administrator ,putem vedea fotografii cu sacii de peste ?
Pentru nu a fi considerata doar reclama. Banuiesc ca aveti un aparat foto
Va rog puneti si regulamentul aici ,sunt foarte multi pescari care citesc forumul. Multumim si cum au spus colegii mei dumneavoastra sunteti cel care puteti supraveghea respectarea regulamentului

Mai am rugamintea sa introduce-ti in regulament ,interzicerea ascultarii de muzica la pescuit. Anul trecut am fost nevoit sa plec de pe balta din cauza unor pescari manelisti ,care au pus o melodie de 100 ori ,la volum maxim dupa ce am rugat paznicii sa-l induplece pe manelist sa de-a mai incet , ceea ce nu sa realizat.

Sus

MesajScris: Sâm Apr 03, 2010 9:58 am 
Neconectat
moaca
moaca

asa se explica dece in mai nu se mai prinde decat caras cat degetul.
Si atunci nu e mai bine sa faci C&R balta si sa le interzici sa intre cu juvelnic pe balta?
Or fi mai putini pescari da macar in toamna ai tot pestele acolo, sau ma rog aproape tot.

fire intinse

Sus

MesajScris: Sâm Apr 03, 2010 12:47 pm 
Neconectat
pana
pana

nu stiu daca aveti posibilitatea insa ar fi bine sa incercati sa nu-i lasati cu masina la "spate""...dac-ati putea face o parcare sau dispune doar o zona unde sa parcheze toti!!Iar accesul sa se faca astfel incat sa treaca toti printr-un singur loc.Sa se duca cu masina la locul de pescuit si dupa ce-o descarca--pasol na parcarea!.E greu de schimbat totul instantaneu insa pentru a intelege ca-i un anume regulament de ordine cel mai bine ati mai baga mici reguli--ca de ex:--maxim 2 carlige pe bat,,maxim 3 bete,interzis carlige cu barbeta,interzis carlige cu vederhac,,interzisa folosirea oricarui model de juvelnic in afara concursurilor,delimitarea locurilor de pescuit la "fund"de cele de pescuit la pluta,interzisa un anume fel de nada sau o anume momeala-........etc-----Stiu ca pentru multi suna ciudat insa nu-i necesar sa fie cumulate din prima aceste reguli insa va rog sa ma credeti ca acest fel de reguli impun o anume disciplina si conduita----si apoi ce depaseste limita admisa se poate considera fara nici o exagerare--FURT--din avutul privat!!Iar cel ce vine la pescuit nu merge ca pe orice imas comunal!!!!

Sus

MesajScris: Sâm Apr 03, 2010 1:45 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

aici vorbim de un cerc vicios: daca s-ar face un regulament de ordine care trebuie respectat cu strictete atunci s-ar pierde foarte multi clienti pe moment,lucru pe care patronul sunt sigur ca nu si-l doreste.uitat-va ce se intampla la Larga la trofee unde japca a ajuns la rang de arta .cand i-am spus paznicului (acum 3-4 saptamani) ca toti care prind dau cu ancore mi-a raspuns sec => ce vreti acum ? sa ii controlez pe toti ?? deci aici vorbim doar de praf in ochi pe care il aruncam unii in ochii altora .exista practic un acord tacit al patronilor de acolo legat de modul de harponare a pestilor .singura balta care sparge tiparele este Lates-ul si pt asta Planet Carp merita tot respectul .din pacate acest club cred ca a coagulat cam 90% din ceea ce inseamna pescari tip c& r in zona .asta e parerea mea umila ! va doresc un Paste fericit si Doamne ajuta :D

Sus

MesajScris: Sâm Apr 03, 2010 1:55 pm 
Neconectat
pana
pana

jonah scrie:
aici vorbim de un cerc vicios: daca s-ar face un regulament de ordine care trebuie respectat cu strictete atunci s-ar pierde foarte multi clienti pe moment,lucru pe care patronul sunt sigur ca nu si-l doreste. :D

atunci faca-se voia patronului!!in orice domeniu trebuie facute compromisuri!!!

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 237 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 24  Următorul

Ora este UTC + 2