RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Lun Sep 25, 2017 6:20 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 343 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 31, 32, 33, 34, 35
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Moara
MesajScris: Mie Iul 20, 2016 12:05 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Carligul e legat pt boiles nu pt flotante sau poate fi folosit si cu flotante dar cu mai multe boabe normale si cu flotante pt a miscora diatanta la carlig.

Sus

MesajScris: Dum Iul 24, 2016 11:00 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

cred ca in loc de montura cu plumb pierdut ar trebui montura cu naditor tinand cont de porumb si plastice!!!ps...felicitari pt capturi

Sus

MesajScris: Lun Iul 25, 2016 6:12 pm 
Conectat
User RVP
User RVP

Makarov scrie:
carligul e stramb / a fost indreptat/ calitate slaba!! :))

A trecut 1 saptamana si prea multe raspunsuri n-am avut.
Makarov, ai fost foarte aproape de raspunsul corect.
Eu am decis totusi sa-ti rasplatesc spiritul de observatie cu 1 kg de boilies (asa cum am promis), fiindca ai demonstrat ca ai totusi ochi de vultur :)).
Raspunsul exact se deduce din imaginile de mai jos.
Mentiuni: pestele(14+) a fost scos cu acest carlig. Mai exact, in momentul in care pestele (amurul) a intrat in minciog s-a zbatut asa tare incat s-a agatat probabil de plasa si cumva a rupt carligul din soc. Jumatatea de carlig a fost extrasa la mare arta chirugicala din buza osoasa a "tubului de oxigen".

Concluzia: un carlig dintr-un otel de calitate se rupe mai degraba decat se indoaie. o:-) Tot asa cum in filme istorice vezi sabii care se rup, si nu sabii care se indoaie =))

Mihai Tanasa: eu la amur, totdeauna folosesc mai multe boabe dar nu lipesc niciodata ultima boaba de carlig, dintr-un motiv usor de dedus.

alin29: multumesc pentru aprecieri. Permite-mi sa-ti precizez ca am pescuit plantat, acolo nu am avut nevoie de naditor. Pe acel plumb de 90 g adera suficient de bine o bomba de nada cat pumnul de mare, iar pe carlig se poate folosi saculet sau punga solubila ce poate fi incarcata cu suficiente seminte de granulatii diferite.

Fişiere ataşate:
20160716_115834.jpg
20160716_115834.jpg [ 55.22 KiB | Vizualizat de 130 ori ]
Fişiere ataşate:
20160716_115854.jpg
20160716_115854.jpg [ 44.27 KiB | Vizualizat de 130 ori ]

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 343 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 31, 32, 33, 34, 35

Ora este UTC + 2