RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Joi Oct 19, 2017 8:55 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 144 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: manjesti - vaslui
MesajScris: Joi Iul 10, 2014 8:26 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Gandind logic... daca a fost in toamna tras la plasa....la cata hectarele de balta avem acolo...sigur au ramas destul de multe exemplare notabile..si pentru anul acesta...si daca stau bine si ma gandesc cam in fiecare toamna s-a tras la plasa. De populat sigur s-a populat...ca altfel nu se explica ciortanica.... Acuma..Doamne ajuta! vom vedea ce va fi. .PS.. si eu am balta la suflet.!

Sus

MesajScris: Vin Iul 11, 2014 1:47 pm 
Neconectat
pana
pana

Makarov scrie:
"Forfota " nu era la mal...era pe intreaga zona unde am nadit...si din cate stiu... novacul bate din coada cand iese la suprafata. ( si in perioada asta din cate stiu sta mai mult in coada rontzait stuf)..insa acum era altceva..apa fierbea...iar acelasi lucru l-am patit si anii trecuti..cand am avut partide memorabile pe Manjesti...Prefer sa dau vina pe vegetatie si sa o astept sa se ridice...sa dau verdictul final.

Nu confunda novacul cu tenul sau cteno! Au cu totul alt regim de hranire!

Sus

MesajScris: Vin Iul 11, 2014 3:10 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Deacord ca au preferinte "culinare" diferite insa fundamentul e cam acelasi..respectiv predilectia catre masa vegetala..Diferenta intre ei ar fi faptul ca FITOFAGUL/NOVACUL este mult mai gurmand.si mai tot timpul in cautare de hrana.si prefera cam tot ce-i marunt si verde ( in special alge si buruieni de mici dimensiuni0 ..indiferent ca e vb de fund, intre ape sau suprafata acestora..pe cand cteno este un picut mai "retinut",preferand seminte, radacini si frunze.

Parerea mea e ca ce am vazut la Manjesti..nu erau numai FITOFAGI, dat fiind faptul ca semana foarte mult cu ceea ce am vazut acum cativa ani la Trifesti (de Neamt), cand am avut norocul sa merg cu o barca ce ducea furaje in mijlocul baltii...iar in urma barcii se formase un banc masiv de crapi comuni si oglinda, ce forfoteau de parca ar fi primit amfetamine. Asadar..concluzia o vom trage cei ce vom pescui pe Manjesti..
PS. Multumesc pentru corectura adusa in legatura cu novacul. Asa e..Cteno roade la stuf, iar fitofagii, novacii, sangerii..grebleaza alge

Sus

MesajScris: Mie Iul 23, 2014 1:23 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

O partida de 24 ore cu capturi constand in 6 pui de platica si 8 raci. Dezamagit!

Sus

MesajScris: Mie Iul 23, 2014 2:08 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Simbata/Duminica, 24 ore am avut o singura trasatura.Plin de masini,dar pestele nu a vrut sa manince.Spunea un cetatean ca in urma cu o saptamina in acelasi loc a luat caras mare si crap la 1.5 kg.Si inca ceva mai este iarba care incurca.Ma gindesc serios daca balta mai are peste ca in aniintrecuti.

Sus

MesajScris: Lun Iul 28, 2014 9:57 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

Ajuns sambata cam tarziu (pe la ora 6:30) si fugarit de furtuna la ora 10. Fara trasatura la porumb, una sanatoasa la mamaliga, foarte multe la rama. Capturi: 3 kg de caras cat palma si mai mare. Un vecin a capturat un crap frumos la vreo 3-4 kg.

Sus

MesajScris: Dum Aug 03, 2014 11:12 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

ceva noutati pe minjesti? A mai fost cineva recent dintre pescarii forumisti?

Sus

MesajScris: Dum Aug 03, 2014 10:26 pm 
Neconectat
veteran
veteran

A fost concurs de crap saptamana trecuta in weekend. Poate posteaza cineva un clasament sa se vada ce s-a prins.

Sus

MesajScris: Joi Aug 07, 2014 8:32 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

Nu vrea sa mai posteze nimeni nimic despre activitatea de pe baraj?

Sus

MesajScris: Joi Aug 07, 2014 8:38 am 
Neconectat
User RVP
User RVP

As vrea sa fac o iesire in week-end, dar nu mai vrea sa posteze nimeni informatii.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 144 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Următorul

Ora este UTC + 2