RevistaLuPeste.ro

Forumul pescarilor din Romania
Acum este Mie Dec 13, 2017 1:47 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 309 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 27, 28, 29, 30, 31  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Vin Ian 10, 2014 10:05 am 
Neconectat
veteran
veteran

lucian76 scrie:
Eu prefer varianta cu anou pentru ca las montura in apa mult timp . ).

Nici dacă trage nu o scoti? :)

Sus

MesajScris: Vin Ian 10, 2014 10:24 am 
Neconectat
somotei
somotei

Depinde de trasatura :>

Sus

MesajScris: Vin Ian 10, 2014 10:33 am 
Neconectat
veteran
veteran

zoe scrie:
lucian76 scrie:
Eu prefer varianta cu anou pentru ca las montura in apa mult timp . ).

Nici dacă trage nu o scoti? :)

cu tub silicon sta mai putin in apa :)

Sus

MesajScris: Vin Ian 10, 2014 11:08 am 
Neconectat
somotei
somotei

depinde de motiv :d .....la plantat pe Horgesti as sta cu morcovul daca as folosii tub siliconic ...si colo sunt pesti mici care mai mesteca montura si nu reusesc sa se agate cand momeala e mai mare .

Sus

MesajScris: Vin Ian 10, 2014 12:51 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

...... dupa 30 de pagini, se pare ca se contureaza o lista de preferinte intre cele doua grupuri legat de folosirea unei anumite monturi :
- din partea celor care nu participa la competii, preferintele lor personale... motura blow-out cu anou....singurul care a si explicat de ce o foloseste este lucian
- din partea celor care merg la concursuri....cea cu tub siliconic, probabil fiindca se observa orice miscare a tubului si asa stii daca ai avut sau nu prezentare
oare celelalte moduri de legare a unui carlig sunt mai putin eficiente?

Sus

MesajScris: Vin Ian 10, 2014 12:55 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

:-w

Sus

MesajScris: Vin Ian 10, 2014 1:07 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

Legio scrie:
cris_ti scrie:
Corect ! Si eu gasesc ca the blow back rig e una dintre cele mai all round monturi produse vreodata , si care nu te lasa la greu , indiferent de anotimpul in care o folosesti, singurul lucru care-l modific uneori , este lungimea monturii , functie de balta pe care pescuiesc si de apatia pestilor , in rest nota zece de la mine pt. aceasta inventie care te face sa scapi foarte putini pesti dpdv al mecanicii :-bd

Interesant punct de vedere - sa iti alegi o montura cu care sa pescuiesti pana la sfarsitul vietii...
In varianta cu tub de plastic/silicon/antitangle pe tija ca sa tina firul de par la locul lui, ar putea fi una din variantele demne de luat in seama - O sa vedeti in DVD-ul Nash de anul asta cu ce montura pescuieste Simon Crow de mai bine de 20 de ani, in 99,9% din situatii, peste tot pe globul asta pamantesc. Cine ii urmareste activitatea lui Frank Warwick o ssa observe ca folosesc cam aceeasi montura. Mergi pe balta si roaga-l pe Steve Briggs sa scoata monturile la control si s-ar putea sa fii surprins constatand ca e aproape identica...
Mi-am dat seama de asta cand citeam un articol de-al lui Ken Townley, ce repeta printre randuri de-a lungul a 3 pagini aceeasi fraza:
"Prindem peste in ciuda monturilor folosite nu datorita lor"

pentru stilul lor de pescuit si ceea ce urmaresc ei in articolele lor probabil folosesc montura in care au cea mai mare incredere, dar daca ar fi alte imprejurari ar folosi oare tot aceeasi montura?
....chiar tu in alt post spuneai ca ai facut teste cu forfacuri de grosimi diferite si au fost diferente, oare sa nu fie asa si la modul de legare a unui carlig ?

Sus

MesajScris: Vin Ian 10, 2014 3:39 pm 
Neconectat
User RVP
User RVP

@ Legio : nu-mi pune in carca cuvinte care nu le-am scris pe aici , m-am referit la o montura care se aplica in cele mai multe din cazuri , rata de pierdere a pestilor mica ,autointepare rapida, deci clar o montura super eficienta , dar nu am afirmat in nici un caz ca o voi folosi tot restul vietii >:)
Monturile (cele care le-am folosit pana acum ) au variat functie de ce trebuie sa variam ( nu stau eu sa explic aici ca se stie prea bine ce si cum) , am folosit in jur de 5 6 feluri , si dintre toate ,asta s-a conturat a fi foarte prinzatoare in cele mai multe din situatii , ce e asa de greu de inteles si da e montura all around , pt. ca o poti folosi foarte eficient si pe un carpodrom in Romania , dar tot la fel de bine si pe un lac dificil , unde pestii sunt foarte suspiciosi , etc

Sus

MesajScris: Vin Ian 10, 2014 8:16 pm 
Neconectat
somn
somn

alex leonte scrie:
mi se pare ca nu ai decojit suficient firul de par.
ps. imi plac palariile mov.

E un punct de vedere - defapt montura lucreaza mai bine in varianta asta cand e decojit DOAR firul de par - nu-mi plac firele cu camasa is prea suple pt monturile combi si demulte ori ( cu mici exceptii desigur) sacrifica rezistenta la nod pt a avea acea camasa.

Aici e montura pe care crapii o acceptau cel mai bine la Tancabesti sub plauri.
O lua mai repede cu palarie, da o lua mai greu cu snowman decat la bila simpla.
Cand decojeam 2 cm la carlig ratam mai mult, cel mai probabil pt ca se incalceqa montura in lanseu sau pe substratul acela plin de toate cele.
Carlig cu vaarf drept - sa-i agate repede ca oricum trageam de ei ca la balamuc si tub antitangle pe tija catligului sa cobor firul de par pana in dreptul varfului.

Simplu!
Da' daca vrei pot s-o fac si mai complicat, sa stii 8-}

Sus

MesajScris: Vin Ian 10, 2014 8:22 pm 
Neconectat
veteran
veteran

ha ha ha. eu stiam monturile tale. insa nu puteam sa vorbesc in numele tau.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 309 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 27, 28, 29, 30, 31  Următorul

Ora este UTC + 2